неделя, 25 Март, 2018всички новини

В днешния ден - 25 март християните възпоменават радостното за всички събитие: Ангел Божий донесъл на Св. Дева Мария вест за скорошното явяване на дългоочаквания Спасител.
„Днес е начало на нашето спасение
и откриване на тайната от века:
Синът Божий става Девин Син
и Гавриил радост благовествува.
Затова нека и ние с него да викнем на Богородица:
„Радвай се, Благодатна, Господ е с Тебе!“
(Тропар за празника, глас 4)
Св. Дева Мария е съвършената жена и съвършената майка, която води човечеството по спасителния път към Господ Иисус Христос.
Именно в този дух към средата на миналия век българският народ започва да празнува Благовещение като Ден на майката. Новият празник се заражда в годините след Първата световна война сред потъналото в крайна бедност и нищета българско общество. След хилядите загинали на фронта, след трагедията на няколко национални катастрофи хората започват да честват живота и тази, която го дава – която е деляла тежкото бреме на войната наравно с мъжете на бойното поле – българската жена – майка. Подкрепен от много общественици и интелектуалци, Софийският митрополит Стефан – по-късно Български екзарх, издига идеята празникът Благовещение – 25 март да се чества като Ден на майката и жената – християнка. Интересено е да се отбележи, че по този повод в столичните кина на многодетните майки се раздавали парични дарове и символични подаръци. Българската Православна църква чествала Благовещение като Ден на майката до 1948г., след което традицията умира, оставайки само в спомените на тези поколения.
Похвално е, че сме имали наш, български празник на жената и майката, на тази, която е възпята от толкова български поети и писатели! Струва си да се замислим не е ли този празник истинският ден на жената, на българката, на християнката?
Послучай този светъл християнски празник поздрав към всички жени отправиха децата и учениците към Центъра за подкрепа на личностното развитие, които посещават съботните занимания по православие в комплекса към хр. "Св. Атанасий". В ролите:
Св. Архангел Гавриил: Борис
Пресвета Богородица: Теодора
Разказвачи: Тамара и Габриела
Стих за учителката: Ева
Стих за майката: Тамара и Антония
Стих „Жертвата”: Венцислав
Стих „България”: Тодор
Стих за бабата: Елена
Песни: всички
В пиесата: майката:госпожа Петрова, синовете Иван- Тодор, Петър-Кристиян,Борис-Петър, снахите: Донка-Теди, Рада-Тамара, ученикът:Венцислав, децата: Ева, Габриела, Елена, Антония, Борис.
Ръководители на съботните занимания по православие в комплекса към хр. "Св. Атанасий": Таня Христова и Атанасия Петрова.